خلیلی: افغانستان خواهان حضور ایران در حل مشکلات است - بی بی سی

معاون رئیس جمهوری افغانستان از حضور ایران در روند حل مشکلات منطقه ای حمایت کرده است.

روز چهارشنبه، 24 دسامبر (4 دی/جدی)، سایت وزارت امور خارجه ایران گزارش کرد که محمد کریم خلیلی، معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان، در دیدار با منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، اظهار داشته که رئیس جمهوری افغانستان "بارها بر این نکته تاکید کرده است که هیچ طرحی در افغانستان بدون حضور ایران قابل پذیرش نیست."

براساس این گزارش، آقای خلیلی ایران را یکی از کشورهای بزرگ و موثر منطقه خوانده و افزوده است "ما خواهان حضور جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین المللی و منطقه ای برای حل مشکلات و بحران های منطقه هستیم."

آقای خلیلی ایران را دوست، همسایه و برادر خوب افغانستان دانسته و افزوده است که این کشور "در طول سه دهه گذشته، صادقانه و دوستانه در جهت کمک به ملت افغانستان و امنیت کشور ما نهایت همکاری را نموده است."

وزیر امورخارجه ایران نیز سفر آقای خلیلی به تهران را فرصتی برای نحکیم همکاری های دو کشور و مشورت در مورد تحولات منطقه توصیف کرد و افزود که "صلح و ثبات و امنیت اف غانستان از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا امنیت افغانستان باعث امنیت منطقه و نا امنی آن کشور باعث نا امنی در منطقه می شود."

آقای متکی در عین حال آنچه را که "رویکرد جدید برخی کشورهای فرا منطقه ای در افغانستان" می خواند مورد انتقاد قرار داد.

وزیر امور خارجه ایران از کمک به حل مشکلات افغانستان استقبال کرد و گفت که همکاری های منطقه ای می تواند کمک بزرگی به حل مشکلات منطقه و افغانستان کند.

روز سه شنبه، آقای خلیلی با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران نیز دیدار کرد.

آقای احمدی نژاد در این ملاقات گفت که جمهوری اسلامی محدودیتی برای همکاری با افغانستان قائل نیست و آمادگی دارد تا تجربه خود در زمینه هایی مانند حمل و نقل، آموزش عالی، مبارزه با مواد مخدر، کشاورزی و صنعت و معدن را در اختیار افغانستان قرار دهد.

معاون رئیس جمهوری افغانستان نیز ضمن تاکید بر گسترش همکاری با ایران، خواستار مشارکت و سرمایه گذاری ایران در زمینه های آموزش و پرورش، صنعت، گاز رسانی، مبارزه با مواد مخدر، معدن و راه آهن شد.

سخنان بحث برانگیز

محمد کریم خلیلی، معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان، به دعوت معاون رئیس جمهوری ایران روز 1 دسامبر در رای هیاتی از مقامات دولت آن کشور وارد تهران شد.

شماری از مقامات دولت افغانستان، از جمله چند تن از وزیران و معاونان وزیر، آقای خلیلی را در سفر به تهران همراهی می کنند.

سایت اینترنتی آقای خلیلی هدف از این سفر را گفتگو با مقامات ایرانی در مورد مهاجرین افغان، جلب کمک و همکاری بیشتر ایران برای بازسازی افغانستان، بررسی راه های کمک متقابل در رویارویی با حوادث طبیعی و سایر مسایل مورد علاقه دو طرف گزارش کرده است.

معاون رئیس جمهوری افغانستان و هیات همراه پیشتر با تعدادی از مقامات ارشد جمهوری اسلامی در تهران ملاقات و گفتگو کرده اند.

روز یکشنبه، علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، در دیدار با آقای خلیلی گفت که حضور نظامی خارجی در افغانستان باعث رشد افراطگرایی، تشدید نا امنی و افزایش تولید و تجارت مواد مخدر در این کشور شده است.

این اظهارات در حالی انتشار یافت که ایالات متحده اعلام کرده است که در نظر دارد برای خاتمه دادن به فعالیت شورشیان مسلح در افغانستان نیروی بیشتری را به این کشور اعزام کند و این تصمیم با استقبال دولت افغانستان مواجه شده است.

در واکنش به اظهارات علی لاریجانی، وزارت خارجه افغانستان گفته است که این کشور برای مقابله با گروه های شورشی و استقرار امنیت به حضور نظامی خارجی نیاز دارد.

برخی ناظران گفته اند که افزایش حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان باعث نگرانی مقامات جمهوری اسلامی شده است.

به همین دلیل، مقامات افغانستان تاکید داشته اند که به هیچ نیروی خارجی اجازه نخواهند داد از خاک آن کشور برای تهاجم علیه کشورهای همسایه استفاده کند.