سنا دولت بوش را برای گوانتانامو وابوغریب مسئول دانست

کميته‌ نيروهای مسلح سنای آمريکا روز پنج‌شنبه گزارشی منتشر کرد که بر مبنای آن، مسئولیت اعمال شکنجه‌های روحی و جسمی در بازداشتگاه‌های ابوغريب، گوانتانامو و ديگر بازداشتگاه‌های نظامی آمریکا، متوجه مقامات ارشد دولت جرج بوش، و از جمله رونالد رامسفلد، وزير دفاع سابق آمريکا، شده است.

اين گزارش را سناتور دموکرات کارل لِوين و سناتور جمهوری‌خواه جان مک‌کين تدوین کرده‌اند و به نوشته‌ روزنامه‌ نيويورک تايمز، کامل‌ترين گزارشی است که تا امروز در مورد منشأ بدرفتاری با زندانيان در بازداشتگاه‌های نظامی آمريکا تهيه شده است.

در اين گزارش دیدگاه دولت بوش، که روش‌های خشن بازجويی به سلامت و ايمنی کشور و نيروهای مسلح کمک کرده، به صراحت مردود شمرده شده است.

همچنین در اين گزارش ذکر شده است که ادعاهای پیشین آقای رامسفلد و عده‌ای دیگر مبنی بر اينکه روش‌‌ها و رویّه‌های وزارت دفاع نقشی در رفتارهای خشن و سوء رفتار با این زندانيان نداشته، رد شده است.

در اين گزارش دیدگاه دولت بوش، که روش‌های خشن بازجويی به سلامت و ايمنی کشور و نيروهای مسلح کمک کرده، به صراحت مردود شمرده شده است.

در گزارش کميته‌ سنا آمده است: بدرفتاری با زندانيان در زندان ابوغريب تنها نتيجه‌ خودسری معدودی سرباز نبوده بلکه حاصل رویه‌های بازجويی است که به تأييد آقای رامسفلد و ديگر مقامات ارشد وزارت دفاع رسيده بوده و اين پيام را در خود داشته که فشار جسمی و تحقيرِ افراد روشی مناسبِ برخورد با بازداشت‌شدگان است.

بخش بزرگی از گزارش سنا در زمره‌ اسناد طبقه‌بندی شده قرار می‌گيرد اما خلاصه‌ ۲۹ صفحه‌ای آن به روشنی اقدامات و تصميم‌گيری‌های آقای رامسفلد و ديگر مقامات بلند‌پايه‌ پنتاگون را با بدرفتاری‌های صورت گرفته در بازداشت‌گاه‌های نظامی امريکا در پیوند دانسته است.

به نوشته‌ روزنامه‌ نيويورک تايمز، گزارش سنا محصول ۱۸ ماه تحقيق و مصاحبه‌ با ۷۰ فرد مطلع بوده است.

کِيث اوُربان، سخنگوی آقای رامسفلد، اين گزارش را ادعاهایی بی‌پايه و اساس عليه خادمان به کشور خوانده است.

Radio Farda 2008 RFE/RL, Inc. All Rights Reserved.