08:02 گرينويچ - دوشنبه 22 سپتامبر 2008 - 01 مهر 1387 - بی بی سی

'موجی از خشونت' در روز صلح در افغانستان

دولت افغانستان و سازمان ناتو می گویند در حملات شورشیان در روز جهانی صلح در این کشور سه نفر کشته و یک تن دیگر زخمی شده اند.

وزارت دفاع افغانستان با انتشار خبرنامه ای در این مورد گفته است که نیروهای مسلح افغانستان به دستور حامد کرزی، رئیس جمهور این کشور آتش بس را رعایت کردند، اما بر اساس این خبرنامه شورشیان طالبان در چند مورد این نیروها را هدف حمله قرار دادند.

در خبرنامه وزارت دفاع آمده است که افراد وابسته به طالبان با حمله به یک پاسگاه امنیتی ارتش ملی افغانستان در ولسوالی سنگین ولایت هلمند، یک افسر ارتش را کشتند.

بر اساس این خبرنامه، طالبان در این حمله، که حوالی ظهر روز گذشته ( 21 سپتامبر) انجام شد، از اسلحه سنگین استفاده کردند.

تیراندازی در پکتیا

وزارت دفاع همچنان گفته است که یک شورشی وابسته به طالبان با پوشیدن لباس نظامی در ولایت پکتیا، ولسوال برمل را هدف تیراندازی قرار داد.

وزارت دفاع می گوید ولسوال برمل، که روز گذشته در بازار ولسوالی برمل هدف این تیراندازی قرار گرفت، زخمی شد.

بر اساس خبرنامه وزارت دفاع، سربازان ارتش با حمله متقابل، فرد مهاجم را به ضرب گلوله از پا درآوردند.

به گفته وزارت دفاع افغانستان، شورشیان طالبان حملاتی را در ولایتهای پکتیکا در جنوب شرق و نورستان در شرق این کشور نیز سازمان دادند که تلفاتی در پی نداشته است.

'بیست و هشت مورد حمله'

نیروهای پیمان ناتو در افغانستان نیز با انتشار اعلامیه ای گفته اند که 28 مورد حمله شورشیان به نیروهای این پیمان و افغان را در سراسر این کشور ثبت کرده اند.

بر اساس این اعلامیه یک افسر پلیس در منطقه دهنه غوری ولایت شمالی بغلان در پی تیراندازی شورشیان کشته شد.

سازمان ناتو می گوید در بسیاری از حمله هایی که طالبان علیه نیروهای افغان و این سازمان داشتند، این نیروها مجبور به دادن پاسخ متقابل شدند.

'آدم ربایی در فراه'

ناتو همچنین گفته است که طالبان 131 غیرنظامی را در ولسوالی بالابلوک ولایت فراه، در غرب افغانستان ربوده اند.

مقام های محلی در ولایت فراه گفته اند این افراد کارگران عادی هستند که از سوی یک شرکت ساختمانی برای کار در ساختمان یک پایگاه نظامی استخدام شده بودند.

این مقامات گفته اند که شمار افراد ربوده شده به صد می رسد.

والی فراه گفته است که این کارگران را شورشیان در منطقه شیوان از موترها (خودروها) پایین کردند و به منطقه نامعلومی با خود بردند.

به گفته او، این کارگران قصد داشتند برای سپری کردن تعطیلات عید فطر به خانه های خود بروند.

طالبان هنوز در این مورد ابراز نظری نکرده اند.

مرگ یک شورشی در خوست

نیروهای ائتلاف تحت فرمان آمریکا نیز در خبرنامه ای گفته اند که هنگام بازرسی خانه یک مظنون در ولایت جنوب شرقی خوست، یک شورشی را کشته و هفت تن دیگر را بازداشت کرده اند.

به گفته این نیروهای این فرد مظنون اعضای شبکه جلال الدین حقانی را در خانه خود مهمان کرده بود. نیروهای ائتلاف می گویند این شورشیان تلاش داشتند آنان را هدف حمله قرار دهند.

جلال الدین حقانی از فرماندهان مجاهدین سابق است و در حال حاضر از مخالفان دولت افغانستان شمرده می شود.

اگر حمله نکنند...

این در حالی است که سازمان ملل از طرفهای درگیر جنگ در افغانستان پیش از این خواسته بود در روز بیست و یکم سپتامبر، روز جهانی صلح آتش بس را در این کشور برقرار کنند.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان هم از نیروهای امنیتی افغان و خارجی در این کشور خواسته بود تا زمانی که هدف حمله مخالفان قرار نگرفته اند، دست به اسلحه نبرند.

فرمانده نیروهای پیمان اتلانتیک شمالی- ناتو - در افغانستان نیز دستور مشابهی را به سربازان تحت امر خود صادر کرده بود.

سخنگویان گروه طالبان نیز به رسانه ها گفته بودند که افراد وابسته به این گروه تا زمانی که هدف حمله قرار نگرفته اند، آتش بس را در روز جهانی صلح رعایت خواهند کرد.

سال گذشته نیز افغانستان در روز جهانی صلح شاهد وقوع انفجاری در کابل و خشونتهایی در ولایت آشوب زده هلمند، در جنوب این کشور بود.

بیست و یکم سپتامبر از سوی سازمان ملل به عنوان روز جهانی صلح نامگذاری شده است و این روز از سال 2001 میلادی در سراسر جهان تجلیل می شود.

در این روز مردم و نهادهای مختلف در افغانستان به صورت گسترده ای از تامین صلح و قطع جنگ در این کشور حمایت کردند.