به گزارش سرویس سیاسی آفتاب، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام طی سخنانی در دیدار سران عشایر بخش‌های مختلف عراق با توجه به نقش بسیار مهم عشایر این کشور در حفاظت از عراق، هوشیاری و زمان‌شناسی در پیشرفت، سعادت و رفاه این كشور را بسیار مهم دانست. 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: با توجه به امكانات فراوان عراق و موقعیت استراتژیكش در منطقه، اگر انسان‌های تاثیرگذار این كشور به میدان نیایند و كار را به اشغالگران و افراد نامناسب واگذار كنند، دچار خسارات بزرگی خواهند شد.
رییس مجلس خبرگان با تاكید بر بلوغ فكری، فرهنگی و سیاسی خوبی كه آحاد مردم عراق درانتخابات و تدوین قانون اساسی خود پس از سقوط صدام نشان دادند، هوشیاری اقوام، علما و مراجع معظم‌ عراق را لازمه عبور این كشور از مصائب پیش روی دانست و تصریح كرد: در كنار پیشرفت‌های عراق، ناامنی‌ها، كشتارها، جدال‌ها و تخریب‌های نادرست عراق را تضعیف كرده‌است.

وی خطر این‌گونه اقدامات را ایجاد كینه و عداوت بین مذاهب و اقوام عراق دانست و با اشاره به سوء استفاده اشغالگران از تفرقه ملت عراق برای همیشگی كردن حضور خود در این كشور گفت: موقعیت جغرافیایی، انسانی و منابع عراق اشغالگران را وسوسه می‌كند، این كشور را هدف اغراض استعماری خود قرار دهند.
وی علاقه قبلی جمهوری اسلامی ایران را سامان یافتن و پیشرفت عراق دانست و تاكید كرد: مطمئن باشید كه سیاست جمهوری اسلامی ایران چیزی جز وحدت تمامی مردم عراق اعم از شیعه، سنی، مسیحی و تمامی اقوام عراق نیست.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به این‌كه برای جمهوری اسلامی ایران هیچ چیز بهتر از یك عراق مستقل،‌ آزاد و پیشرفته نیست، همكاری ایران و عراق را از اهداف استراتژیك جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: ما تجربه‌های بسیار خوب و گران‌قدری پس از انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی حزب بعث عراق كه موجب تضعیف دو كشور شد، كسب كرده‌ایم و حاضریم سخاوتمندانه در جهت رفاه و پیشرفت مردم عراق در اختیار آنان قرار دهیم.

وی اتحاد و همدلی را بزرگ‌ترین تجربه جمهوری اسلامی در غلبه بر مشكلات و حركت در جهت پیشرفت كشور دانست و گفت: اگر مردم یك كشور با هم نزاع داشته باشند و همدل نباشند وضع آنان هیچ وقت سامان نمی‌گیرد و اگر مردم با هم متحد باشند، هیچ دشمن خارجی نمی‌تواند آنان را از پای درآورد.

هاشمی رفسنجانی افزود: تجربه دیگر این است كه بیگانگانی كه با لشكركشی به یك كشور وارد می‌شوند، نمی‌توانند برای آنان مفید باشند و شما تردید نكنید آمریكایی‌ها كه با خسارات فراوان مالی، جانی و حیثیتی به عراق لشكركشی كرده‌اند، تنها به فكر منافع خود هستند و نه ملت عراق.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به این‌كه ملت عراق مردمی رشید، قادر و ریشه‌دار در تاریخ‌اند كه نیاز به قیم ندارند، حضور آمریكا در عراق را همراه با اهداف استعماری دانست و گفت: اگر آمریكایی‌ها حسن نیت دارند و می‌خواهند خدمتی به مردم عراق بكنند، بهترین كار این است كه دست مردم عراق را در تعیین سرنوشت خود كاملا باز بگذارند و چیزی را بر آنان تحمیل نكنند.

در آغاز این دیدار چند تن از سران عشایر عراق با ارائه گزارشی از اوضاع عراق بر همبستگی دو ملت برای تعاملات سازنده‌ای كه زمینه‌های آن فراوان است؛ تاكید و از اقدامات جمهوری اسلامی ایران در كمك به مردم عراق تشكر كردند.