15:25 گرينويچ - شنبه 05 ژوئيه 2008 - 15 تیر 1387

مایک رودین
بی بی سی، برنامه "پرونده توطئه" بی بی سی

معمای سقوط یرج سوم در یازده سپتامبر 'حل' می‌شود

آخرین معمای مربوط به حملات یازده سپتامبر در آمریکا به زودی طبق گزارش متخصصان آمریکایی درباره علت سقوط برج سوم مرکز تجارت جهانی نیویورک حل می شود.

این برج چهل و هفت طبقه که به "برج هفت" مشهور بود، هفت ساعت پس از برج های دوقلوی مرکز تجارت جهانی فرو ریخت.

انتظار می رود کارشناسان در توجیه فروپاشی این برج بگویند که آتش در طبقات مختلف این برج باعث فروپاشی آن شده است.

تئوری های توطئه ای که پس از خرابی این برج مطرح شد، به انهدام کنترل شده(از راه دور) به عنوان دلیل خرابی آن اشاره می کنند. بر خلاف برج های دوقلو، برج هفت مورد اصابت هواپیما قرار نگرفت.

موسسه ملی استاندارد و فن آوری که در نزدیکی واشنگتن دی سی مستقر است، گزارش نهایی خود را که بسیاری منتظر آن بودند، در ماه جاری منتشر خواهد کرد.

این گزارش تاکید خواهد کرد که آتش، دلیل فروپاشی این برج چهل و هفت طبقه بوده است. با این گزارش، "برج هفت" تنها آسمانخراش فولادی دنیا خواهد بود که آتش باعث فروپاشی آن شده است.

دکتر شیام ساندر از موسسه ملی استاندارد و فن آوری در این باره به برنامه "پرونده توطئه" بی بی سی گفت: "تحقیقات ما نشان می دهد که آتش در طبقات مختلف این ساختمان، دلیل اصلی خرابی ساختمان است."

اما گروهی ار معمارها، مهندسان و دانشمندان می گویند که توضیح رسمی درباره دلیل خرابی این آسمانخراش، غیرممکن است.

گروه "معماران و مهندسان برای واقعیت حادثه یازده سپتامبر" می گویند که "برج هفت"، حتما مورد خرابی کنترل شده واقع شده است.

ریچارد گیج، موسس این گروه می گوید فروپاشی برج سوم، نمونه آشکاری از انهدام کنترل شده از طریق مواد منفجره است.

او می گوید یک دانش آموز نیز با نگاهی به ساختمان متوجه می شود که "برج هفت"، در یک روند طبیعی خراب نشده است.

دلایل بسیاری برای فروپاشی برج هفت و توجیه تئوری های توطئه بیان شده است.

*هزاران تن فولاد این برج پس ار فروپاشی، ذوب شدند.

* "برج هفت"، محل استقرار نیروهای مخفی، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) وزارت دفاع و دفتر مدیریت اضطراری بود که مسئولیت واکنش به حوادث تروریستی یا یک مصیبت بزرگ را داشت.

*به خرابی برج سوم، هیچ وقت در گزارش کمسیسون یازده سپتامبر اشاره ای نشد. اولین تحقیق در مورد فروپاشی برج نیز بدون اشاره به دلایل آن پایان یافت.

*در ماه مه 2002 ، "فما"، سازمان فدرال رسیدگی کننده به وضعیت های اضطراری در آمریکا گفت که این برج چند ساعت در آتش سوخته و دلیل آن را هزاران گالن دیزلی دانست که در ساختمان انبار شده بود. این سازمان گفت باید در این مورد تحقیق بیشتری انجام شود.

اینک هفت سال پس از یازده سپتامبر، توضیح رسمی درباره آنچه که اتفاق افتاد، قرار است منتشر شود. موسسه ملی استاندارد و فن آوری می گوید که دو سال در این مورد تحقیق کرده است.

گزارش این سازمان خاطرنشان می کند که "برج هفت"، طراحی غیر معمولی داشت و طبقات این برج برای ساعات طولانی در آتش سوخت و آتش نشانان چون سرگرم نجات جان مردم بودند و آب کافی برای خاموش کردن آتش نداشتند، نتوانستند این آتش را مهار کنند.

خرابی اولین برج مرکز تجارت جهانی اثر چندانی بر خرابی های برج هفت نداشته اما خرابی برج دوم اثرگذار بوده است.

"برج هفت" ساعت پنج و بیست و یک دقیقه بعد از ظهر آن روز فرو ریخت.

تا کنون تصاویری که از سه ضلع ساختمان منتشر شده بود، چندان نشانی از خرابی های گسترده نشان نمی داد، اما با انتشار عکس هایی از ضلع جنوبی این ساختمان که جهت آن به سوی برج شمالی مرکز تجارت جهانی است، خرابی وسیع آن و غوطه ور شدن آن در دود دیده می شود.