14:45 گرينويچ - سه شنبه 22 ژوئيه 2008 - 01 مرداد 1387 - بی بی سی

بررسی تبعات تغییر نام خیابان ایتالیا در تهران

در حالی که شورای شهر تهران به مشورت با وزارت خارجه ایران برای تغییر نام خیایان ایتالیا پرداخته، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه روابط دو کشور را خوب خوانده است.

روزنامه اعتماد امروز در گزارشی نوشته است که تغییر نام خیابان ایتالیا در تهران در دستور کار شورای شهر تهران قرار گرفته است. این اقدام به دنبال آن صورت می گیرد که شهردار رم تصمیم گرفته، خیابانی را در این شهر به نام هجده تیر نامگذاری کند. این روز، یادآور اعتراض های گسترده دانشجویان در تهران در سال 1378 است.

این روزنامه گفته است که شورای شهر تهران درصدد آن است تا در این مورد با وزارت خارجه ایران مشورت کند.

احمد مسجدجامعی، وزیر سابق ارشاد و عضو شورای شهر تهران گفته است که این مشورت بنا به مصلحت و با توجه به منافع ملی کشور صورت می گیرد.

طبق گزارش ها تغییر نام در رم هنوز صورت نگرفته و دیپلمات های ایرانی در ایتالیا با مقام های شهر رم برای عدم نامگذاری خیابانی به نام هجده تیر، رایزنی هایی کرده اند.

امروز منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران در دیدار با سفیر ایتالیا در تهران، که دوره ماموریتش به پایان رسیده، روابط میان دو کشور را خوب توصیف کرده و گفته است که برخی، به این روابط حسادت می کنند.

ایتالیا یکی از اصلی ترین شرکای تجاری ایران در میان کشورهای اتحادیه اروپا به شمار می رود.

آقای متکی گفته است که روابط میان ایران و ایتالیا نباید علیه طرف ثالثی باشد و طرف ثالث هم نباید اجازه داشته باشد که بر این روابط اثر بگذارد.

به دنبال طرح مساله نامگذاری خیایانی در رم به نام هجده تیر، برخی اعضای شورای شهر خواهان آن شدند که نام خیابان ایتالیا در تهران به خیابان "شهید ادواردو آنیلی" تغییر کند. گروه های وابسته به جناح تندرو در ایران می گویند که این عضو خاندان معروف آنیلی که صاحب کارخانه فیات هستند، تغییر دین داده و مسلمان شده بود و حدودهشت سال پیش به طرز مشکوکی کشته شد اگرچه دادگاه، مرگ او را خودکشی اعلام کرد.

آقای مسجد جامعی در مورد تغییر نام این خبایان گفته است که وزارت خارجه پیامدهای این تغییر نام را بررسی خواهد کرد و در صورتی که این وزارتخانه، تغییر نام را تائید کند، موضوع تغییر نام در شورای شهر مورد بررسی قرار می گیرد.

مساله تغییر نام خیابان ها اخیرا در ایران بارها مطرح شده است. به دنبال طرح پرونده آمیا، مربوط به بمبگذاری در ساختمان یهودیان آرژانتین و محکوم شدن چند مقام ایرانی، پیشنهاد تغییر نام میدان آرژانتین نیز مطرح شد که پیگیری نشد.

نام خیایان خالد اسلامبولی در تهران، سال ها است که به مانعی بر سر روابط ایران و مصر تبدیل شده است.